top of page

שושנה ויג| בעקבות הרצאת המשורר והרופא פרופ' ארנסטו קאהן על קורונה וספרות לרגל צאת ספר שיריו החדש

סופרת ומשוררת. מנהלת הוצאת פיוטית. נשואה למשה, אם לחמישה ילדים וסבתא לשלושה נכדים. יצירותיה הופיעו בעשרות כתבי עת וביומונים בארץ ובעולם. ספרה 'הרואין' שראה אור בשנת 2019, הוא ספרה ה-14.

בעקבות הרצאת המשורר והרופא פרופ' ארנסטו קאהן על קורונה וספרות לרגל צאת ספר שיריו החדש

שושנה ויגבחודש יולי 2020 ראה אור ספר שירים חדש 'טרום-רקויאם, הלך בדרכים' בהוצאת 'שבילי אור' מאת המשורר והפרופסור קהאן ארנסטו בעריכת ד"ר רחלי אברהם איתן שגם מנהלת את בית הסופר של מודיעין.


פרופ' ארנסטו קהאן הוא משורר, סגן נשיא האקדמיה העולמית לְאמנות וּלְתרבות, רופא, ראש מחלקה לִרפואה בְּאוניברסיטת ת"א, נְשיא אגודת הסופרים בִּספרדית. נולד בארגנטינה בשנת 1940, למד באוניברסיטה בבואנוס איירס ובאוניברסיטת וושינגטון בארה"ב. שימש כפרופסור באוניברסיטאות בארגנטינה, בישראל, בפרו, ברפובליקה הדומיניקנית, במקסיקו, בארה"ב ובספרד. בשנת 1976 שימש מנכ"ל משרד הבריאות לפני המעבר לישראל במהלך ההפיכה הצבאית בארגנטינה. בישראל היה סגן מנהל המרכז הרפואי 'רבין', ראש המחלקה לאפידמיולוגיה במכון לבריאות תעסוקתית מאוניברסיטת תל אביב, ומנהל רפואי סניף האקדמית של המכון הבינלאומי. מייסד עמותת רופאים למען השלום בישראל, אורוגוואי, צ'ילה ובוליביה; סגן נשיא בינלאומי רופאים למניעת מלחמה גרעינית, 1985. בשנת 1998 היה מועמד על ידי הבנק העולמי כראש צוות הערכה ראשונית על תוכניות בריאות על אקוודור. פרסם יותר מ -200 מאמרים בכתבי עת בינלאומיים, ספרי שירה ומחקר. שיריו תורגמו ל – 11 שפות. ספרו "רצח עם" נכתב עם טאקי יוריקו ופורסם בשלוש שפות, זכה בפרס "גולדן קי של ספרות Hanchon לתרבות". מהדיר ועורך אנתולוגיות. עורך של ספרות לשלום "Palabras Diversas". בשנת 1985 השתתף בטקס פרס נובל עם ארגון רופאים בינלאומי למניעת מלחמה גרעינית.


בשנת 2012 ארגן פרופ' ארנסטו קאהן פסטיבל בינלאומי למשוררים בישראל, ומשוררים רבים מרחבי העולם הגיעו לישראל. הפסטיבל התקיים בשיתוף עם אגודת הסופרים בישראל ועם אגודות סופרים מהעולם. הפסטיבל התקיים בכפר סבא בהיכל התרבות וגם בנתניה במלון גליל. זכיתי להשתתף בפאנלים של משוררים מהודו, סין בזכות הפסטיבל היפה. כך הכרנו למעשה, בהיותי חברה באגודת הסופרים העברים.


פרופ' ארנסטו קאהן בכנס משוררים בינ"ל, 2012צפיתי בהרצאתו בזום בתאריך 11.10.12 ואת הדברים כתבתי תוך כדי ההאזנה. המפגש נפתח בקריאת שיר מתוך ספרו החדש "טרום-רקויאם, הלך בדרכים"


ז'


חָפְשִׁי וּמְשֻׁחְרָר יִהְיֶה

הָאָדָם מֵאַלִּימוּתוֹ

הָעָם מֵעַבְדּוּתוֹ

בְּמִצְרַיִם וּבְכַדּוּר הָאָרֶץ

חָפְשִׁי וּמְשֻׁחְרָר יִהְיֶה

הָעָם וְהָאָדָם

מֵאַלִּימוּתוֹ בְּכָל הָאֶרֶץ

מֵעַבְדּוּתוֹ בָּאָמֶרִיקָה

מֵאַלִּימוּתוֹ

חָפְשִׁי וּמְשֻׁחְרָר יִהְיֶה

בְּאֶרֶץ

אֲשֶׁר הֻפְרְדָה מֵהַמַּיִם

אֲשֶׁר הֻפְרְדָה מֵהַשָּׁמַיִם

חָפְשִׁי וּמְשֻׁחְרָר יִהְיֶה

הָאָדָם מֵחֶבְלוֹ שֶׁל הַצַּיָּד

מֵחֹסֶר שִׁוְיוֹן מִפְּאַת זְהָבוֹ


מֵהַמָּוֶת הַבָּא מִדֶּשֶׁא מֻרְעָל

חָפְשִׁי וּמְשֻׁחְרָר יִהְיֶה

מַעֲלִיבוּת בְּנֵי-הָאָדָם

מִמִּלְחֲמוֹתֵיהֶם.

שיר ז מתוך: טרם רקויאם, הלך בדרכים, שבילי אור, יולי 2020.


דבריו המרתקים של פרופ' קאהן היו על העולם שיהיה כאן לאחר הקורונה. הוא צופה שינויים מרחיקי לכת. אנשים יקבלו מעין תמורות שלא יהיו בצורת כסף. הכסף ייעלם מן העולם לדבריו. לבני האדם ישתילו צ'יפ שירפא מחלות. תהליכי הריפוי יהיו גנטיים. רובוטים ינהלו את העולם והם עוד ישאלו את השאלה "מדוע צריך לשלם לבני אדם שלא יעשו כלום." פרופ' ארנסטו צופה שמגיפה תסתיים בשליש הראשון של השנה הבאה 2021.


כיצד נוכל לעבור את המגיפה:

א. בדרך הטבע, מי שנדבק הוא מפתח נוגדנים וכך נוצר חיסון עדר. החרדים רוצים להגיע לחיסון אולם כיום כאמור אנחנו רחוקים מן התופעה. מהו חיסון עדר לפי הסבריו של המשורר המלומד צריך להגיע לרמה שבה תהיה ל 70 אחוזים מן האוכלוסייה הגנה. כרגע האוכלוסייה החילונית מכילה אחוז אחד של נדבקים והחברה החרדית עשרה אחוזים לכן אנחנו עדיין רחוקים מרמת חיסון העדר.

ב. כשיהיה טיפול במחלה. במקומות שונים בארץ ובעולם מפתחים קוקטיילים שמבוססת על פלסמת הדם של אלה שנדבקו בקורונה.

ג. קיימים נוגדנים שייווצרו מחיסונים מלאכותיים. זה יקרה כשיצליחו ליצור חיסון במעבדה. זה יכול לקרות בשנה הבאה.

ד. לדעת פרופ' קאהן צריך לבצע הקרנה כדי להפריד את שני ווירוסים שהונדסו כנראה במעבדה כדי להיפטר מווירוס הקורונה.


לטענתו של הרופא המשורר בעקבות מגיפות לאורך ההיסטוריה התרחשו שינויים מרחיקי לכת. הוא הזכיר את מגפת הדֶּבֶר שהתרחשה בשנת 1350 עד למגיפה היו הבדלי מעמדות קיצוניים בין פאודלים לבין אריסים שלהם. הדבר סלל את הדרך לחברה בורגנית קפיטליסטית מחברה שבה לחלק מן האוכלוסייה לא היו אדמות והם עבדו עבור אצילים נוצר מעמד חדש שצבר רכוש. עמדות הכוחות השתנו בעקבות זאת. כמובן, שניסו לחפש מי האשמים ומאין הגיעה המגפה שכונתה "המוות השחור". הכנסייה האשימה את אלה שלא האמינו בישו וכך הדרך הייתה סלולה להאשמת היהודים. בשטרסבורג נרצחו 2500 יהודים שהוכנסו לתוך בית הכנסת ונשרפו בתוכו, האשימו אותם שהביאו את הדבר. זו הייתה תקופה שבה התערערו מוסדות שהיו קיימים עד אז בייחוד הכנסייה והמלוכה. בתקופת מגפת הדבר מתו באירופה 25 מיליון בני אדם בעוד שאוכלוסיית פריס מנתה רק 61,000 תושבים. מגפת הדבר שינתה את החשיבה של האוכלוסייה ואנשים נפתחו לעולם החדש.


אחד ממובילי השינוי היה מרקו פולו שנסע שלוש פעמים למונגוליה ולנפאל והתגורר שם עם בניו של ג'נגס חאן. כשהוא חוזר כעבור 12 שנה הוא הביא את הבשורה של האימפריה המונגולית שבה קיימת סובלנות לכל הדתות. פרסומיו הופצו בוונציה, בגינואה ובפירנצה. הביטוי היה גם שיבה לפילוסופיה יוונית ורומית. מעמדן של הנשים, שהיו עד אז מרותקות לבית, הורחב. החלה תקופת הרנסנס, עת התחיה, היא שנולדה בעקבות התופעות הללו. זו הייתה המהפכה הגדולה מאז המהפכה החקלאית שהתרחשה עשרות אלפי שנים קודם לכן.


המהפכה החשובה הבאה התרחשה בשנת 1918 אמצע מלחמת העולם הראשונה כשהגברים היו בחזית. זו התקופה שבה התרחשה גם המהפכה הסובייטית. הנשים נותרו במדינות המערב והתחילו לדרוש ולזכות בזכויות ומתחילה אמנציפציה שנמשכת עד היום. מספר המתים ממגפת השפעת הספרדית שפרצה גם כתוצאה מתנאי היגיינה ירודים לאחר המלחמה היה 50-100 מיליון.


נשוב להווה, מתי כל זה יסתיים ? לטענתו של פרופ' קאהן הדבר יקרה כשיהיה שלום. זה יקרה כאשר תינוקות לא ימותו כל שלוש וחצי שניות במקומות מוכי רעב. כשלא יהיו גניבות ושוחד בכל מדינות העולם כולל מדינת ישראל. חשוב לדעת פרופ' ארנסטו קאהן שנשמור על בריאותנו הפיזית, הנפשית והחברתית. הוא ממליץ לצאת לטייל בחוץ, לא להסתגר אלא לצאת לפעילות ספורטיבית ולצרוך ויטמין D. ננצח את המגפה אם נשמור על כל הרכיבים ונמנע מאנשים מנזקים נפשיים שעלולים להיווצר בימים של סגר, הבדידות היא מחלה לא פחות קשה.


בִּקַּשְׁתִּי


"שֶׁעֹמֶק הָאֲגַם לֹא יִמְנַע מִמֶּנִּי לִהְיוֹת מַרְאָה"

אָה, הָאֶגוֹ!


"שֶׁיַּרְאֶה לִי אֶת יָדַי"

אָה, מַעֲשַׂי!


"שֶׁפְּנֵי-הַשֶּׁטַח שֶׁל הָאֲגַם לֹא יַסְתִּיר לִי אֶת הַצַּד הַשֵּׁנִי"

אָה, הָאֱמֶת רַבַּת הַפָּנִים!


"שֶׁמֵּימֵי הָאֲגַם לֹא יִמְנְעוּ מִמֶּנִּי לְהַבְחִין בַּצִּמָּאוֹן"

אָה, הֱיוֹתִי שָׂבֵעַ!


"שֶׁבְּרַק הָאֲגַם לֹא יְסַנְוֵר אוֹתִי, וְאוּכַל לִרְאוֹת מִי לֹא בָּרִיא"

אָה, הַקַּרְיֵרָה שֶׁלִּי!


"שֶׁמֵּימֵי הָאֲגַם לֹא יְכַבּוּ אֶת אֵשׁ נְּעוּרַי"

אָה, אֲהוּבָתִי!


בִּקַּשְׁתִּי לְמַעַן אַמְשִׁיךְ לִצְעֹד ...

מתוך: טרם רקויאם, הלך בדרכים, שבילי אור, יולי 2020.אני מברכת את ארנסטו על הולדת ספרו החדש, מתפללת עמו לשלום עולמי ומזמינה קוראים המעוניינים לרכוש את ספרו לפנות אליו.

ekahan@tauex.tau.ac.il


כריכת הספר 'טרם רקויאם, הלך בדרכים' בהוצאת 'שבילי אור'


83 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page