חגית בת אליעזר| רוביק רוזנטל על השפה הלהט"בית

משוררת, מתרגמת, עורכת שירה ומבקרת תרבות. פרסמה ארבעה ספרי שירה. יוזמת ומנחה ערבי שירה בסלון הספרותי בדיזנגוף סנטר. חברה באגודת הסופרים, בעמותת "יקום תרבות" ובפורום מבקרי הקולנוע בישראל. ספרה הרביעי 'כח משיכה' ראה אור בהוצאת עמדה-כרמל בשנת 2020.
רוביק רוזנטל על השפה הלהט"בית


לחיפה מערך של שישה מוזיאונים, הממוקמים באתרים שונים בעיר. מוזיאון העיר חיפה, העוסק במרחב האורבני ובהיסטוריית העיר, הוקם בשנת 2000 בשכונת המושבה הגרמנית במבנה טמפלרי היסטורי מהמאה ה-19(www.hms.org.il).


בשבת 27.2.2021, מיד עם הסרת סגר הקורונה ממוסדות התרבות, מוזיאון העיר חיפה פתח את שעריו בפני מבקרים עם תערוכה חדשה "מה יגידו השכנים", (https://www.haifamuseums.co.il/pride) המוקדשת לסיפורה של קהילת הלהט"ב בחיפה. התערוכה הוכנה באוצרות משותפת של דותן ברום, יואב זריצקי ועדי סדקה, אשר יסדו בשנת 2015 את פרויקט ההיסטוריה הגאה החיפאית, ושל ענבר דרור לקס, האוצרת של מוזיאון העיר.


כרזת התערוכה

באדיבות המחברת ומוזיאון העיר חיפהביום חמישי 15.7.2021 נערך במוזיאון העיר אירוע כפול: סיור בתערוכה בהדרכתה של האוצרת ענבר דרור לקס, ולאחריו – הרצאתו של ד"ר רוביק רוזנטל, בלשן, מילונאי וסופר, בעל הטור השבועי ואתר האינטרנט "הזירה הלשונית", על השפה הלהט"בית.


כרזת השפה הלהט"בית

באדיבות המחברת ומוזיאון העיר חיפה


בפתח הסיור, ענבר דרור לקס הדגישה בדבריה, שזו התערוכה המוזיאלית הראשונה בישראל, המוקדשת להיסטוריה הגאה, וזאת בזכות יוזמתם של ראשי פרויקט ההיסטוריה הגאה החיפאית והיענותו של מוזיאון העיר חיפה, אשר מטה אוזן לקולות הקהילות בעיר.


הקומה הראשונה בתערוכה בנויה סביב הגיאוגרפיה העירונית של חיפה וחושפת היסטוריות של חלקים שונים ומוּכרים בעיר מתוך נקודות מבט וחוויות חיים להט"ביות. ברחבי החלל מפוזרים הסברים של המושגים השונים, דוגמת המילה "קוקסינל", שמקורה בשם במה של הזמרת הטרנסית הצרפתייה ז'קלין שרלוט דיפרנואה, שהגיעה עם להקתה לארץ בשנת 1964 והופיעה בקולנוע "ארמון" בחיפה. כמו כן מתואר האירוע של התבטאויות הומופוביות של נשיא המדינה עזר וייצמן בעת ביקורו בבית הספר הראלי העברי בחיפה, והפגנות המחאה שפרצו בעקבות כך. בשל מיעוט החומר הארכיוני, את ההיסטוריה הכתובה בתערוכה מלווים איוריו הצבעוניים של אופק אפלבאום ומהווים מעין פנטזיה היסטורית.