top of page

חגית בת-אליעזר| 'די כבר עם השקרים שלך' - ביקורת תיאטרון

משוררת, מתרגמת, עורכת שירה ומבקרת תרבות. פרסמה ארבעה ספרי שירה. יוזמת ומנחה ערבי שירה בסלון הספרותי בדיזנגוף סנטר. חברה באגודת הסופרים, בעמותת "יקום תרבות" ובפורום מבקרי הקולנוע בישראל ועורכת כתב העת המקוון 'קול ההמון'. ספרה הרביעי 'כח משיכה' ראה אור בהוצאת עמדה-כרמל בשנת 2020.

'די כבר עם השקרים שלך'


פיליפ בסון הוא סופר צרפתי מוערך, יליד ינואר 1967. הוא פרסם כ-20 רומנים מאז 2001, אשר וזכו בפרסים, ותורגמו לשפות רבות, עד שבתחילת שנת 2017 יצא לאור ספרו האוטוביוגרפי "די עם השקרים שלך" על סיפור אהבתו לבן כיתתו ב- 1984, בשנת לימודיהם האחרונה בבית ספר תיכון, ופרדתם לעד. הספר מאיר באור חדש את כל יצירתו, שבמרכזה אהבות ופרדות בין נשים וגברים, שפורסמה עד אז. עוד באותה שנה הספר תורגם לעברית בידי דורית דליות, ויצא לאור בהוצאת אריה ניר. בשנת 2021 עלה על במת תיאטרון "תמונע" העיבוד הבימתי של הספר בבימוים של ניר פרנקל וטלי הכט


https://tmu-na.org.il/?CategoryID=220&ArticleID=5216


כרזת ההצגהההצגה זכתה בתמיכתו ובעידודו של הסופר פיליפ בסון, שאף התארח בהצגה החגיגית בדצמבר 2022 במסגרת פסטיבל תמונע.


הבמאים, השחקנים והסופר במרכזההצגה מוגשת כרטרוספקטיבה מפי פיליפ בסון הבוגר, הסופר המפורסם, בגילומו של תומר נהיר פטלוק, כאשר מפגש מקרי בתחנת רכבת הצית בו את זיכרון אהבת הנעורים.


הסצנות הבאות מתרחשות בשנת 1984, בישוב כפרי שמרני בצרפת, ומגוללות את סיפור האהבה הסודי בין פיליפ הצעיר, המגולם ע"י שחף ברגר, לבין בן כיתתו תומא, בגילומו של לירן מזרחי. פיליפ הוא תלמיד מצטיין, נער חולמני שאוהב לרקום סיפורים ולחיות בהם, חווה יחס משפיל מבני כיתתו. תומא, לעומתו, הוא נער מקובל, חביב הבנות, עד כדי "מלך השכבה". למרות ההבדלים העצומים בין שני הנערים, מתנהל הרומן הסודי.


הנערים פיליפ ותומא

צילום: ערן אבן


הם נפגשים במקומות מוסתרים בבית הספר ובביתו של פיליפ בהעדרם של הוריו. תומא הוא בן בכור במשפחת חקלאים, וחייב לרשת מאביו את החווה, על כן מצופה ממנו לציית לחוקים השמרניים, ולהקים משפחה. במשחק כן וחשוף שחף ברגר ולירן מזרחי מדגימים את הקרבה והמתחים בין שני האוהבים, את האושר והטרגיות של האהבה הראשונה, חוויה המדברת אל ליבם של הצופים, ללא תלות בנטייתם המינית. בקיץ, בתום הלימודים, תומא מציית למוסכמות החברתיות, במקום ללכת בעקבות אהבתו.


הקשר ניתק. פיליפ הנטוש והנבגד, מתייסר ומוצא נחמה פורתא בכתיבה. אך גם הוא אינו מתוודה על נטייתו המינית, וכותב רומנים על נשים הננטשות ע"י גברים, ואינו עונה בצורה ישירה על שאלות העיתונאים, עד כמה עלילות ספריו מתבססות על חוויותיו האישיות. ואז, עשרות שנים לאחר הפרידה, פיליפ רואה את תומא מרחוק, צעיר כפי שהיה, ומודע לכך, שזאת תמונה סוריאליסטית, שאין מקומה במציאות. פיליפ צועק את השם האהוב "תומא" מתוך בלבול מוחלט – שמחה, הפתעה, תימהון, ורץ לעברו, כדי לגלות, שזהו לוקאס, בנו של תומא, הדומה לאביו להפליא. פיליפ שומע מפי לוקאס על תומא, שהתחתן, הוליד בן, אך סבל מחיי השקר שלו, ושם להם קץ.


"די עם השקרים שלך" זהו שם נהדר לספר/להצגה, והוא מתאים לשתי הדמויות הראשיות. המשפט הוטח בפני פיליפ הנער ע"י אימו בתגובה לסיפוריו הבדיוניים. פיליפ הסופר הבוגר אמר אותו לעצמו, כשהפסיק להסתתר מאחורי דמויות של הרומנים שלו, וכתב את הספר האוטוביוגרפי, שהפך למפורסם בספריו. תומא המיוסר הלך רחוק מדי עם ה"די". ניתן להסיק תובנה ארספואטית-הישרדותית: הכתיבה מצילה ממוות.


הספר "די עם השקרים שלך" זכה לשבחים של הביקורת ולתגובות נלהבות של הקוראים. ההצגה של ניר פרנקל וטלי הכט, בביצועם האמיץ של שלושת השחקנים, מגישה את הסיפור בצורה חייה, מרגשת מטלטלת. הנוכחות המתמדת על הבמה של פיליפ הבוגר ופיליפ הנער, הבלתי מציאותית, מתקבלת כבחירת בימוי נכונה, מקורית ומעצימה. השוני הפיזי בין תומר הגבוה, עם שער שחור חלק בתפקיד פיליפ הבוגר לבין שחף המתולתל השטני מגדיש את הבדיון שבמגע בין השניים ואת קבלת הבדיון ע"י הצופים.


פיליפ הבוגר עם פיליפ הצעיר

צילום: ערן אבן


בזמן שדמותו של פיליפ מגולמת ע"י שני שחקנים, תומא ולוקאס בנו משוחקים ע"י לירן מזרחי, שבנוסף להתנהגות השונה שלו, רק החולצה השונה מסמנת את דמות הבן מהצד הפיזי. את החוויה משלימים המוסיקה המקורית והעיבודים לשירים משנות השמונים מאת עידן חיים דוד.


הבשורה המשמחת היא ש"די כבר עם השקרים שלך" נבחרה השנה לייצג את ישראל בפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון גאה בדבלין.


בפסטיבל של דבליןהמועד הבא של ההצגה בתיאטרון תמונע הוא 16.4.2023, וזאת תהיה הצגה חגיגית לפני נסיעתם של הצוות לפסטיבל. לכיסוי הוצאות הנסיעה מתקיים פרויקט ההדסטראט

https://headstart.co.il/project/71241

אשר בין תשורותיו – כרטיסים להצגה החגיגית הקרובה.


60 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page