ד"ר שחר מרנין-דיסטלפלד | על נשים ומרחבי-נפש

חוקרת, מרצה ואוצרת תערוכות. תחומי עניינה הם אמנות ישראלית בעבר ובהווה, אמניות בישראל והיבטים מגדריים באמנות, אמנות וחינוך והסוציולוגיה של האמנות. נמנית עם סגל החוג לספרות, אמנות ומוסיקה במכללה האקדמית צפת, ואוצרת גלריה הקומה העליונה במרכז ההנצחה - גלריה קהילתית.
על נשים ומרחבי-נפש | ד"ר שחר מרנין-דיסטלפלד


ביקור בשלוש תערוכות חדשות בגלריות מרכז ההנצחה בקריית טבעוןחָמֵש בעמק | חיה גרץ רן, מיכל ויטלס, סימה לוין, מרב סודאי, הילה סלעי. אוצרת: ענת גטניו

הקלו המים | עדינה קיי. אוצרת: דורית רינגרט

בדל"ת אמות | אביטל אלוני. אוצרת: שחר מרנין דיסטלפלדבגלריות מרכז ההנצחה מוצגות כעת שלוש תערוכות – ציור, תחריט וצילום, שלושתן מלאכת מחשבת של נשים – הן האמניות והן האוצרות.


התערוכה 'חָמֵש בעמק' אינה תערוכה קבוצתית רגילה. חמש האמניות המשתתפות בה החלו לעבוד יחד, לבקר זו בסטודיו של זו, להיות מעורבות זו ביצירתה של זו ואף יזמו תערוכה משותפת. כל החמש הן ציירות בוגרות ומוערכות, הפועלות בפריפריה הפורה של עמק יזרעאל זה שנים רבות, ועל כן היה זה אך טבעי שאוצרת הגלריה, מיכל שכנאי יעקבי, תארח את תערוכתן בטבעון. היא הזמינה את ענת גטניו כאוצרת אורחת, וכך נולדה התערוכה.


מכיל ויטלס, ללא כותרת, 2020, אקריליק על בד, 120/ 70 ס"מ

גטניו יצרה בחלל הגלריה נקודת מפגש של דמויות נשים, רובן בוהות במרחבים ביתיים, עסוקות בסצנות אינטימיות, כמעט סתמיות. חלק גדול מהדמויות הן דיוקנאות עצמיים של האמניות, חלקן לקוח מצילומים. הנשים אינן עסוקות בפעולה נרטיבית, בוודאי לא מציגות רגעים הרואיים כלשהם. אין בעלים או ילדים וגם הגוף העירום נוכח באופן שולי (אצל מרב סודאי).

שמאל: סימה לוין, נשים 1, 2020, צבעי מים על נייר, 150 / 100 ס"מ.

ימין: מרב סודאי, התיילדות על המדרגות, 2018, שמן על בד, 180 / 160 ס"מ


בציורים אחדים מופיעה אותה הדמות בהכפלה (כאן בציורה של סימה לוין), במה שנדמה כייצוגו של דיבור פנימי של אישה עם עצמה. התחושה היא שמה שמתרחש קורה לנגד עינינו במישור הקדמי, מזמין אותנו הצופים להתקרב. גריזלדה פולוק אפיינה את ציוריהן של אמניות בסוף המאה ה-19 ובראשית המאה ה-20 באמצעות התייחסות מרחבית המצמצמת והדוחסת את ההתרחשות למישור קדמי.