top of page

ד"ר נורית צדרבוים | חורי הצצה

ילידת 1949. תושבת נתניה. יוצרת וחוקרת רב תחומית (אמנות, פסיכולוגיה ופילוסופיה). אמנית פלסטית, משוררת, מוזיאולוגית ואוצרת, מסאית, יועצת אמנות, מאמנת NLP ומנחת קבוצות. מתפקידיה בעבר: "ראש המרכז הבינתחומי ללימודי אמנות" במכללת הגליל המערבי, יועצת אקדמית וראש תחום אמנות במוסד חינוכי, מנהלת סטודיו/גלריה 'נוריתארט'. פעילה באיגודים ובפרוייקטים בתחום האמנות והשירה. השתתפה בעשרות תערוכות בארץ ובעולם. שיריה הופיעו בכתבי עת וביומונים מודפסים ומקוונים רבים. פרסמה שמונה ספרים, ובהם ספרי שירה וילדים.
"החלל הגדול של הסטודיו שלי, נפתח לקהל הרחב, הכולל כל מי שסקרן לצפות 'בחדרי החדרים של היצירה', בתולדותיה של היצירה, בתהפוכותיה, בדרך שהיא עברה, בניירות שלעולם לא נחשפו, ובעבודות חשובות שמעולם לא הוצגו. סטודיו רוחש חיים, חי בועט, אותנטי, פותח את דלתותיו, מגירותיו, ארונותיו, ואת כל הפינות, חושף ונחשף לתצוגה. כדי לאפשר לציבור, לשוחרי אמנות, לסקרנים, לסטודנטים, לאספנים, לאוצרים, לכל מי שאליו תגיע השמועה, לצפות במה שנקרא 'מאחורי הקלעים' של היצירה. בתערוכה, איני מפרטת את המהפך, ורגע לפני מה זה, ומה זה עומד להיות, ומה הולך לקרות. אבל זה מהפך משמעותי. ותפקידה של התערוכה הזאת, הוא בדיוק להיות כאן , לכבוד ורגע לפני המהפך".

התערוכה עוצבה כ 'מיצב תלוי מקום' ( sight specific ), וכוללת אוסף גדול של עבודות משנות ה- 80 ועד היום. לדברי ד"ר צדרבוים "מגירות נשלפו, ארונות נפתחו, דלתותיהם הוסרו, ומדפים התרוקנו מציוד שנמצא כלא שייך. והתצוגה, תוך מיון מוקפד, מונחת באווירת 'מקום עבודה' אותנטי. אני אהיה שם בפינה, ואעבוד על עבודה מסוימת, בדרך כלל, כזאת שנוצרה בעבר, ואשר עוברת עתה מטמורפוזה. אנחנו נהיה חלק מהנוף. לא נפריע לצופים להסתובב כרצונם בין היצירות, לחטט בין הדפים. אענה לשאלות, אסביר אם אתבקש, אשתוק אם לא ישאלו, ואמכור אם תרצו. הצופה, המבקר, המתעניין, מוזמן להסתובב בין העבודות, לגעת בעבודות, לדפדף בספרי האמנות שיצרתי, לפתוח מגירות, להזיז, להתבונן, ואפילו לנבור. הכל פתוח, כמו לפתוח את הקרביים של הסטודיו – היוצר – היצירות. רגע לפני המהפך, רגע לפני שיקרה הדבר הבא, שעליו עדיין אין מדברים, הכל מונח כאן לפניך, לראות, לגעת, להריח, ואפילו גם לרכוש. תערוכה שבה אינני עושה הצגות, אלא פותחת ופורשת את הכל בדיוק כפי שהוא".


הֵצַצְתִּי

הֵצַצְתִּי וְנִפְגַּעְתִּי

וְהָיוּ הַצְּבָעִים מַשְׁלִימִים

אִיְּמוּ אָדֹם בְּאוֹר בּוֹהֵק

סִמְּנוּ יָרֹק לְהִתְחַמֵּק

אָז עָשִׂיתִי דְּיוֹקָן

מְסַמֵּן זְמַן נֶעֱלָם

הֵצַצְתִּי וְנִפְגַּעְתִּי

עַד עֹמֶק הַנְּשָׁמָה

אָז סָבַבְתִּי עַל עָקֵב סְחוֹר

אוֹחֶזֶת זְנָבִי בְּלִי לִזְכּׂר

אֶת שֶׁהֻרְחַק וְחָנַק

אֶת הַקּוֹל הַקָּטָן

שֶׁהָלַךְ וְהִצְטַמְצַם

וְלֹא הָיְתָה עֲדָשָׁה

וְלֹא הָיִיתִי אֲדִישָׁה

רַק מִתֹּכֶן רֵיקָה

נוֹשֶׁמֶת מְעִיקָה

מְצִיצָה וְנִפְגַּעַת

אִשָּׁה
תערוכת סטודיו 'מציצים' | ד"ר נורית צדרבוים

באדיבות אתר שיתוף הסרטונים YOUTUBE
'חורי הצצה' – looking through | ד"ר נורית צדרבוים

באדיבות אתר שיתוף הסרטונים YOUTUBE

'חורי הצצה' – הוא שואל ואני עונה

באדיבות אתר שיתוף הסרטונים YOUTUBE


38 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page