top of page

דפנה פלדמן | קיתון ההמון ו'

ילידת 1972. מתגוררת במושב בשפלה, זוכת פרס אלמוג לסיפורים קצרים לשנת 2019. ספר הביכורים שלה, "כורמיזא", ראה אור בהוצאת 'אוריון' בשנת 2021. ספר שירים פרי עטה – בכתובים. סיפורים ושירים שלה מפורסמים בכתבי עת שונים ובחמש אנתולוגיות מודפסות, אחת בחו"ל.מה זה ספר ליום כיפור?


לפני כשלושה שבועות יצא לאור ספר הביכורים שלי 'כורמיזא'. זה משונה להגיע לרגע הזה. מתגשם החלום להיכנס לאחת מרשתות הספרים ולראות את הספר עם כריכת טפט רטרו הכתומה, מבצבץ מבין עשרות ספרים שמבקשים להיות הדבר הבא. אינני יודעת להסביר את ההתרגשות שיש בלראות ולגעת בספר בחנות. מן הידוע הוא שהרווח ממכירת ספר בחנויות הוא מזערי ורבים מעדיפים למכור באופן פרטי או דרך הרשת. אני מבינה את ההיגיון הכלכלי מאחורי ההחלטה לא לעבור דרך חנויות הספרים, אבל לא כתבתי כדי להרוויח כסף. כתבתי כי לא יכולתי אחרת. כתבתי כי זו המתנה שניתנה לי להעביר הלאה. ומה שיש לי לומר, הוא משמעותי מספיק עבורי כדי לרצות להעניק אותו לאחרים. ואולי אינני מצליחה להשתחרר מאותו חלום ילדותי, לא פרקטי בעליל, ועדיין חלום, שהנה מתגשם.


לא מעט ספרים נמכרו עד כה דרך המרשתת, ודרכי (עם הקדשה). מן הצפוי הוא שרכישות ראשונות יתבצעו על ידי אנשים מוכרים. ואני, שסובלת מקושי בדחיית סיפוקים, מיהרתי לבקש פידבק על הספר. החנווני בשכונה, המזכירה הרפואית, הרופאה והבנקאית שלי, הייתי בטוחה שכולם ימהרו לשקוע בקריאת 'כורמיזא'. טעיתי. ולא רק שטעיתי, הספר הוגדר כנישה שלא שמעתי עליה קודם.

"אני שומרת אותך ליום כיפור".

הייתי מחליקה את המשפט הזה, חושבת כמה מחשבות משונות על העומדת מולי וממשיכה הלאה, לולא התחלתי לקבל עוד ועוד תגובות כאלה. לאט לאט התחלתי להבין שזה מן טרנד לא מוכר לי. ספר ליום כיפור.

אבל, מה זה ספר ליום כיפור?

אני מכירה ספרי טיסה, להם יש נוסחה ברורה בקינטיקה: זמן טיסה X מספר עמודים : מהירות קריאה = סוף הספר.

אבל מה הופך ספר ל'ספר ליום כיפור? מה הנוסחה של ספר כזה?


ובכלל, האם להיעלב או להרגיש מקודשת?. האם אני ניקוי ראש בין קריאות סליחה וחשבון נפש? או שאולי הספר חשוב מספיק כדי לשמור אותו ליום שבו אין הפרעות מלאכותיות שטורדות את פעולת היניקה לתוך ספר שמצפים לו בהתרגשות. אולי זו החלטה נכונה להמתין. עם הצום והתענית, אולי 'כורמיזא' (אגרוף בבטן- בתרגום מארמית) דווקא מתאים ליום כזה שבה הבטן ריקה.

נזכרתי בטקסט שכתבתי שאמור היה לשמש כפתיח לספר כורמיזא וויתרתי עליו ברגע אחרון. החלטתי לפרסם אותו כאן לאור זה ש'כורמיזא' הוא כנראה ספר יום כיפור. הספר שקוראים עם מחזור התפילה.פתח דבר

כן. גם אני כותבת. שנים. כותבת. עוצרת. חוזרת. מתקנת. כותבת

גרסה שמייצרת עוד גרסה ששוב תגרום לחוסר שביעות רצון ולגרסה חדשה, ועוד אחת, ועוד ועוד.

בשלב מוקדם הבנתי שהמודל שלי לחיקוי הוא התנ"ך, ומתוך תפיסת העולם שבה גדלתי, אין מילה או אות אחת מיותרת ולכל אחת מהן אלף פרשנויות, על האדמה ומעליה.

יום אחד שמתי לב שיש לי המון סיפורים שצברו אבק במחשב.

"מדוע איני מצליחה לשחרר את הסיפורים הללו אל העולם?" שאלתי את הגיבור הראשי בספר מודל החיקוי שלי, והוא ענה:

"האם את באמת רוצה להיות ספר שמחלקים בבר מצוות וסיום טירונות?"

שנינו התפוצצנו מצחוק (אצלו זה נשמע יותר כמו כחכוח).

'מחשבה מעניינת', הנהנתי בראשי ועניתי: "צודק, מעדיפה להיות ארבע במאה".

נפרדנו במסלול ההמראה כשפתאום הוא שולף:

"אני חושב שזו תחילתה של ידידות מופלאה".

"או. מיי. גוד" אני נעצרת במקום. "ברצינות? אתה מביא לי את הציטוט המשומש הזה?"

"מה את מעדיפה?" הוא נעמד מולי "והארץ הייתה תוהו ובוהו וחושך על פני תהום?"

"מותק", הוא מוסיף בהדגשה "קלאסיקה זה קלאסיקה, עכשיו תורך".לאור יחסיי המיוחדים עם אלוהים, אני מקבלת באהבה את הבחירה של קוראיי לשלב בין 'כורמיזא' ליום הגדול והנורא. אדרבא, לכבוד הוא לי. הנוסחה לספר יום כיפור, לדעתי, היא: ספר שחיכית לו + מחזור רינת ישראל – שעות שינה : יממה = תענית קצרה אך משמעותית.הספר 'כורמיזא' נמצא למכירה ברשת, ויצא לחנויות הספרים בשבוע הבא.

אני מאחלת לקוראיי שהספר יעורר בהם רק את מה שיש, ובמינון הנכון.קישורים לרכישת הספר:


https://www.orion-books.co.il/product/884/%D7%9B%D7%95%D7%A8%D7%9E%D7%99%D7%96%D7%90.aspx הוצאת אוריון


https://www.mendele.co.il/product/kurmizadafna/ מנדלי


https://www.steimatzky.co.il/catalog/product/view/id/247036/s/kvrmiza-sipvrim/category/514/ סטימצקי

כריכת הספר 'כורמיזא' בהוצאת אוריון, 2021

באדיבות המחברת

92 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page