top of page

איתן קלינסקי| המשורר נתן אלתרמן משבח את חבר הכנסת אחמד טיבי (א')

יליד שנת 1937. מורה לתנ"ך בגימלאות. ניהל את הסמינר למורים בצפת (1982-4). עבד לצד אריה לובה אליאב בקהילה החינוכית ניצנה (1991-1994). בשנים 2000-1994, עבד עם רעייתו בבתי ספר ישראליים של משרד החינוך ברוסיה, וניהל בתי הספר יהודיים בסנט פטרבורג, במינסק ובסמארה. במהלך השנים פרסם שירים במוסף הספרותי של עיתון "דבר" ו"על המשמר" והוציא לאור מספר ספרי שירה. ספרו הראשון - "מורה ללשון עברית מובסת" בעריכת נתן יונתן בהוצאת ספריית הפועלים. האחרון – "אברהם ואברהים" בהוצאת עיתון 77.המשורר נתן אלתרמן משבח את חבר הכנסת אחמד טיבי (א')זו אינה טעות. אני נוטל את השיר, שכתב המשורר נתן אלתרמן בעיתון "דבר" בטור השביעי ב-18 בנובמבר 1949 על חבר הכנסת תופיק טובי, חבר כנסת ערבי מטעם המפלגה הקומוניסטית הישראלית, ומעתיקו לאירועים מחפירים בכנסת ישראל, שהתרחשו ב-26 ביולי 2021. מצאתי, שלמעשה הושמע על ידי נתן אלתרמן קול מוסרי-שירי-יהודי של משורר דגול, המגנה התרחשות שאירעה, למרבה הכאב, השבוע. השפה העברית היתה לשפה מובסת ונכלמת לנוכח פרץ של אמירות לא מכובדות מפי חבר הכנסת, איתמר בן גביר, לעברו של סגן יושב ראש הכנסת, אחמד טיבי.


הביקורת הנוקבת של חבר הכנסת תופיק טובי על חיילי צה"ל, שפגעו פגיעה קשה בתושבים ערבים במספר רב של כפרים ערבים בגליל ובעמק ב-1949, הניעו חברי כנסת ממפלגות הימין ומשמאל להגיב בתגובות הכפשה כלפי תופיק טובי. ההכפשה בוצעה בשלל כינויים מחפירים, ביטויים כמו: "בוגד", "עוכר ישראל", "אין לך מה לעשות כאן", "סוכן האויב", "יש לגרש מחבל תומך ברצח יהודים" כיכבו בגינויים ובהכפשות. למלל המכפיש התווספו ניסיונות של פגיעות פיזיות בחבר הכנסת תופיק טובי ובתומכיו. אל מול פני מציאות זו עמד בגבורה ראויה להערכה המשורר נתן אלתרמן.


המשורר נתן אלתרמן קבע בשירו בטור השביעי בעיתון "דבר" ב-18 בנובמבר 1949 –

"תּוּפִיק טוּבִי

אֵין הוּא חָב כָּל חֹב עַל גֹּדֶל הַנֶּפֶשׁ

יְשִׁיבָתוֹ בִּכְנֶסֶת יִשְׁרָאֵל הִיא חֹֹֹק !

הִיא צַו !

הִיא אָלֶף בֵּית !....

לֹא צָרִיך לִזְרוֹק לוֹ מִדֵּי פַּעַם גֵּט !"


המשורר נתן אלתרמן, איש הממסד הפוליטי, התריס פעמים לא מעטות בממסד בקביעה חד משמעית, שעלינו לאמץ את העובדה, שחבר הכנסת תופיק טובי וגם חברי כנסת, שיבואו אחריו בעתיד כמו: חבר הכנסת איימן עודה, חבר הכנסת אחמד טיבי, המכהן כיום במשרה המכובדת – סגן יושב ראש הכנסת, כל עוד הם ייבחרו על ידי אזרחי ישראל ישיבתם בכנסת היא חוקית !!!


ישיבתם בכנסת היא צַו ! והיא אָלֶף בֵּית בחיינו הפרלמנטריים ! אסור לנו לזרוק לעברם מדי פעם את הַגֵּט. אסור לנו להתפרץ מדי פעם בהתפרצות לא יהודית ולא מוסרית כמו זו שהיתה השבוע כלפי אחמד טיבי, שמבקש ליישם היום ערכים שחתר ליישם תופיק טובי. היום את מקומו של תופיק טובי ממלאים חברי הכנסת אחמד טיבי עודה איימן, תומא סולימאן ועוד רבים וטובים.


נתן אלתרמן כתב בעיתון "דבר" באותו יום "שעלינו לא לשכוח, שתופיק טובי יושב בכנסת ישראל ככל צירי הבית בתוקף המשטר... הוא בהחלט ממלא את תפקידו כחבר כנסת, כשהוא מעלה את נושא הסריקות של צה"ל בכפרי הגליל...". "ואם קומוניסט ערבי דרש זאת, אין טעם במחי אחד לקרוע את המשאלה".


גם אם חבר הכנסת וסגן יושב ראש הכנסת, אחמד טיבי, אינו רואה עצמו קומוניסט, הרי גם לגביו נאמרו המילים הנוקבות בשירו של נתן אלתרמן:

"...טוּפִיק טוּבִי הוּא חֲבֵר כְּנֶסֶת

הוּא קוֹמוֹנִיסְט עֲרָבִי בְּבֵית הַנִּבְים

יוֹשֵׁב הוּא בִּזְכוּת מְלֵאָה וְלֹא בְּחֶסֶד...

כְּבָר עֵת אוּלַי לִזְכּוֹר זֹאת חֲבֵרִים."


אותי מרגש לקרוא שיר של המשורר, שרק מספר מועט של שורות הבאתי כאן, שבמהלך חייו היה איש תנועת "ארץ ישראל השלמה". זה המשורר שכתב את "מַגַּשׁ הַכֶּסֶף". מרגש אותי, שהמשורר שכתב את "מגש הכסף" הוא גם המשורר הרוחש כבוד לטופיק טובי, חבר הכנסת הערבי מטעם המפלגה הקומוניסטית הישראלית. למעשה רוחש כבוד לממשיכי דרכו גם היום. כמו: איימן עודה ואחמד טיבי, שלעברו של האחרון נאמרו באלו הימים אותן המילים שהוקיע אלתרמן, כשהן נאמרו נגד תופיק טובי, חבר בכנסת ישראל שנבחר על ידי אזרחים יהודים, ערבים, צ'רקסים ודרוזים.


מכאיב, שהמלים המחפירות, שנאמרו לכתובתו של סגן יושב ראש כנסת ישראל, אחמד טיבי, הן גם הכפישו את ערכי פרשת השבוע, פרשת "עקב", אותה נקרא בשבת בבית הכנסת.


פרשת "עקב" זו פרשה המדגישה בין היתר, כי תכלית קיומנו כאן בישראל חייבת להיות מעוגנת בתפיסת יחס נאות, חיובי ומוסרי לבן המיעוט הלאומי החי בארצנו. היחס אליו חייב להיות כאל מי ששווה לנו בכל דבר – "וַאֲהַבְתֶּם אֶת הַגֵּר, כִּי-גֵּרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם". (דברים, י' י"ט). רק לא להתייחס לזר, בן המיעוטים הלאומי, כפי שהתייחסו אלינו המצרים במצרים.


לא היה כל גילוי של אהבה מצד בן גביר וחבריו, אלא התבטאות סיקיריקית. לדעתי, אלו התבטאויות הפוגעות בערכים ההומאניים של פרשת השבוע – המחייבת אותנו לחתור לחברה המאופיינת במציאות של "עוֹשֶׁה מִשְׁפָּט, יָתוֹם וְאַלְמָנָה וְאוֹהֵב גֵּר לָתֵת לוֹ לֶחֶם וְשַׁלְמָה וַאֲהַבְתֶּם אֶת הַגֵּר." (דברים י' י"ח)


בחלק השני (ב') אביא עוד צדדים בחייו של אלתרמן, כפי שבאו לידי ביטוי בשירים :על זאת" ו"מגש הכסף", הקשורים במסע השיסוי המבחיל נגד סגן יושב ראש כנסת ישראל, אחמד טיבי.

39 צפיותתגובה 1

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page